aris740 aris740
  • 12-10-2022
  • Mathematics
contestada

A store sells 2 1/4 pounds of tomatoes in a package for $4.45. The expression 4.45p represents the cost of the tomatoes for a number of packages. What does the variable p represent?

Respuesta :

Otras preguntas

Has america moved closer or farther to the Declaration of independence? Why?
Organelles made from tubulins; they help organize cell division in animal cells. a. Vacuoles b. cells c. Eukaryotes d. Centrioles
Give the function a rule. {(0,1), (1,2), (5,32), (6,64), (10,1024)}
Find a function that models the area A of an equilateral triangle in terms of the length x of one of its sides.A(x)= ?
What does que te gusta hacer mean?
explain how food is digested and absorbed using the big idea of particles.
For a story contest, 4 out of every 65 people who visit the story will receive a free DVD. If 455 people visit the store, how many DVDs were given away
What is the most populated city in the world?
name two countries that appear to be larger than Sudan
Suppose an astronaut drops a feather from a height of 1.2 meters above the surface of the moon. If the free fall acceleration on the moon is 1.62 m/s² downward,