haleyrene4529 haleyrene4529
  • 12-03-2024
  • Business
contestada

The demand for gasoline is given by the equation p = 4 - 0.002q and the supply is given by the equation p = 0.4 + 0.004q, where p is in dollars and q is in gallons. What is the equiLiBrium quantity of gasoline?

Respuesta :

Otras preguntas

All I need is help starting it, and I should be able to get the rest.Number 3
In mathematics you would see stuff like distributive property. When you see something like 10(4z-5)8(4-9z) , what would you distribute first? Note- the 8 and 10
what key factors led to the American victory at Saratoga
The buffet restaurant charges $3.25 for the first pound of chicken salad and $2.85 for each pound thereafter. If y represents the total cost and x represents th
a bakery offers a sale price of $3.50 for 4 muffins. What is the price per dozen?
Please help confused with half life /compound interest problems 1. Fermium-252 decays in 10 minutes to 76.1% of its original mass. Find the half-life of fermium
What is 1e+24 in a while number
This question is so hard i don't get it
The cost of 3 scarves is $26.25 what is the unit price?
what are four main uses of topography map