abimeletrg abimeletrg
  • 11-05-2018
  • Mathematics
contestada

una gruesa de lapices(144 unidades) cuesta $6.800. Cuanto cuestan 450 lapices

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 11-05-2018
Write and solve an equation of ratios:

$6,800                x
------------- = --------------
144 units       450 units

Then 144x = 3060000, or x = $21,250 (answer)
Answer Link

Otras preguntas

The intellectual influence of John Locke can be felt most directly in which idea in the Declaration of Independence?
a tank is 1/6 full of gasoline. If 8 litres are added it would be 1/4 full. how many litres does the tank hold?
100 mL of 0.06 M TRIS hydrochloride (C4H12ClNO3) is titrated with 1.0 M sodium hydroxide (NaOH). what is the pKa
Skinner argued that his insights could be used to increase human well-being and:
What combat advantage did Spanish conquistadores have over native peoples
Dhduhdjdnsnejfjfhejdjjrjdfjrjdjjejdnfndjnrndjtnej
Sherry bought 1small pizza and 1 medium pizza how many did she get?,what was the total cost
name the following compound HClO
HOW ARE TRIANGLE PROOFS USED TO PROVE OTHER PROPERTIES OF GEOMETRIC FIGURES? EXPLAIN
What happens to the orbit of Earth when its velocity is halved? a. The orbit of Earth around the Sun becomes smaller c. The Earth escapes the Sun b. The orbit