willowcollins9778 willowcollins9778
  • 11-07-2018
  • Business
contestada

Faith went to the grocery store to buy apples. if each apple cost $0.78, and she spent a total of $4.68, how many apples did faith buy?

Respuesta :

lilaipo
lilaipo lilaipo
  • 20-07-2018

Faith bought 6 apples at $.78 each. She paid $4.68 for the apples.


Given : $.78 price for each apple

$4.68 the amount Faith spent for the apples.


$4.68 / $.78 = 6

Answer Link

Otras preguntas

The voyages of christopher columbus led to contact and an exchange between Europe , Asia , Africa , and the Americans called? A: the Continental Exchange B: Me
How is the use of word theory in science different from its more common use
what is 0.9 as a fraction in simplest form
find two numbers the exact answer is between 3x567
what is the expanded form for 304,800,400
what is a gcf for 40 and 48
Kerry is comparing the numbers 9.207 and 9.210. What is the least place value she needs to compare to decide which number is greater?
Does it matter which way you subtract the values when finding distance
find the product 14,560 × 10
Decimals greater than 16.0 but less than 22.0 use an interval of. 0.8 between each pair of decimals