rainelynfampulpbr0bd rainelynfampulpbr0bd
  • 12-07-2018
  • Advanced Placement (AP)
contestada

In a local supermarket,3/4 kilogram of the squid costs 156 peses.How much do 4 kilograms of squid cost?

Respuesta :

BiologiaMagister
BiologiaMagister BiologiaMagister
  • 12-07-2018

Use the rule of 3:


750g (3/4kg) = 156p

1000g = Xp


(1000 * 156) / 750

156,000 / 750

208.


Answer:


[tex] \boxed{\bf~208~peses~per~Kg.} [/tex]




Hope it helped,


Happy homework/ study/ exam!

Answer Link
Imamantonlaveymttqin
Imamantonlaveymttqin Imamantonlaveymttqin
  • 26-07-2018
thats the answer for the question
Ver imagen Imamantonlaveymttqin
Answer Link

Otras preguntas

Simone saved $65.35 more than her brother Dan and $37.50 less than her sister Carly. Carly saved $127.75. Write and solve equations to find how much money Simon
How do I graph inequalities
imobilizarea facuta corect si la timp poate proteja persoana accidentata ?
What is the best way to describe a stock market?
4 sweets cost 28 p altogether how much do 7 sweets cost?
CAN U PLZ ANSWER IT? You can use this formula to work out total pay, £T, each week. T=RH £R is pay for one hours work. H is the number of hours worked. Find T w
a garage floor measures 150 feet by 120 feet a scale drawing of the floor on grid paper uses a scale of 1 unit : 15feet what are the dementions of the drawin
draw a venn diagram and fill in the characteristics of the states of matter
dr.puegan also treated 440 dogs the precentageobese doge increased from 52.5% in 2010 to 55.0% in 2011 what was the precent increase
how did the french revolution affect french society