MarleyMarx MarleyMarx
  • 11-03-2016
  • Mathematics
contestada

if you have 6 rolls of paper towel, 60 sheets per roll for $3.49 how much is that per sheet?

Respuesta :

ShrekWazaowski
ShrekWazaowski ShrekWazaowski
  • 11-03-2016
Okay so you have 6 rolls of paper towels, with 60 sheets per roll what is 60 times 6? 
Answer Link
jessla314
jessla314 jessla314
  • 11-03-2016
$3.49 divided by 6 (the number of rolls) is $0.58. This means it is $0.58 per roll. 0.58 divided by 60 (the number of sheets you have) is 0.01. This means that each sheet costs $0.01.
Answer Link

Otras preguntas

How was the roman republic formed?
How was the roman republic formed?
Can you please help me with #32 im getting confused.
What is the definition of Frame of reference? Is there an equation, if soo what is it?
Can you please help me with #32 im getting confused.
Jon is standing on a bridge over a creek. He releases a stone 20 feet from the water. How long will it take the stone to hit the water?
What is 12x squared - 9x + 15
Sam traveled 3/4 of a journey by bus. He jogged 1/2 of the remaining distance and walked the rest of the way. If he walked 800 feet, what was the total dista
(x³+6)(x⁴-9)= ___ (type terms in descending order)  please help.
Can anyone help me write my MUN position paper?This is the example!