phillgrunn1296 phillgrunn1296
  • 11-09-2018
  • Mathematics
contestada

You want to buy some rice. A 7-ounce package costs 2.59. A 12- ounce package costs $4.56. An 18-ounce package costs 6.30 which package is the Best Buy?

Respuesta :

emmapop567
emmapop567 emmapop567
  • 12-11-2020

From the above calculations, we can see that the cost of 1-ounce Type 3 rice is lowest. Therefore, 18-ounce package is Best Buy.

Answer Link

Otras preguntas

Help me find what these are please
the brain is the seat ______and _______.
In the context of problem people in teams, which of the following statements is true of hecklers? 1) They lack the ability to clearly express themselves desπte
Which of the following is not involved in chemical digestion? A. large intestine B. small intestine C. stomach D. oral cavity E. pancreas
The writer wants to add a sentence before sentence 1 to introduce the main topic of the passage. Which accomplishes this goal?
Suppose a simple random sample of size nequals 64 is obtained from a population with mu equals 74 and sigma equals 32 .(a) Describe the sampling distribution of
What is visualization training?
Write 6m/7*m*21 by using as few factors as possible
Which organisms are omnivores in this food web? Select all that apply.
Which of the following is not a web browser?a. Bingb. Safaric. Operad. Netscape