repirce21251 repirce21251
  • 11-10-2018
  • Mathematics
contestada

A 4-cup carton of sour cream costs $5.68. What is the price per pint?

Respuesta :

tramserran
tramserran tramserran
  • 11-10-2018

Answer: $2.84 per pint

Step-by-step explanation:

[tex]\frac{5.68 (dollars)}{4 (cups)} *\frac{2(cups)}{1(pint)} = \frac{5.68(2)dollars}{4 pints} = \frac{2.84 dollars}{1 pint}[/tex] = $2.84 per pint

Answer Link

Otras preguntas

According to the nazis ,what was the role of women in society?
The homecoming dance committee plans to conduct a survey to determine the student body's opinion on a theme for the dance. Which sampling method would be most l
21 m 15 m Which is closest to the length of XY?
What is the area of this figure? 28 km 18 km 9 km 7 km 19 km 25 km
Solve the equation for x.-x/10 = 7x = _______
Enter the terms of the given arithmetic sequence and then graph the sequence. If the sequence is infinite, show as many points as the grid allows. f(0) = −5 and
Which of the following statements about the similarity between rectangles and squares is not true? Both rectangles and squares are quadrilaterals. Both rectangl
How did Douglass describe Americans?
What is the answer to my question.
If a van traveled 175 miles in 5 hours, how far could the van travel in 8 hours?