franirez512fr51 franirez512fr51
  • 11-09-2014
  • Mathematics
contestada

Grapes coast $1.99 per pound
Write an expression for the cost of g pounds of grapes ?

Respuesta :

Dracstar Dracstar
  • 11-09-2014
$1.99 :1 Pound
(I used a ratio)
Answer Link
csantiago122597
csantiago122597 csantiago122597
  • 11-09-2014
multiply 1.99 by g which is the number of pounds and it should look like 1.99g keyword: per
Answer Link

Otras preguntas

A man left half of a sum to his wife, one third of it to his son and the remainder to be divided equally between his twin daughters. If each of his daughters re
can someone help me with this one
The GCFof any two even numbers is always even determine whether the statement is true or false if true explain why if false give a reason
Who was John Hansen?
The goat has body cells containing 30 chromosomes. Assume that one germ cell of a male goat undergoes meiosis and produces four sperm cells. Which of the follow
Diego drops his camera as he climbs a hill and it falls to the ground 256 feet below the distance D that the camera falls in T seconds is given by the equation
What are the numbers of pi
What elements need to be in place for Mohandas Gandhi’s strategy of satyagraha, or nonviolent resistance, to be an effective vehicle for social change? Explai
Who was John Hansen?
What affect does a tripling of the net force have upon the acceleration of the object ? Be quantitative