hobie88
hobie88 hobie88
  • 11-11-2018
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy? Find the unit rate for each meat. Show your work and explain reasoning.


Which is the better buy Find the unit rate for each meat Show your work and explain reasoning class=

Respuesta :

janemillsappdmbyx
janemillsappdmbyx janemillsappdmbyx
  • 11-11-2018

You start by changing the fraction into a decimal.

4.5 lb. of ground beef= 16.11

6.25  lb. of ground turkey= 18.50

Next, you divide the amount they cost by the pounds to get the price per pound.

16.11÷4.5= 3.58

18.50÷6.25= 2.96

So, a pound of beef is $3.58, and a pound of turkey is $2.96.

The turkey is 62 cents less than the beef per pound.

That means the turkey is a better buy! :)


(Have a good day! :))



Answer Link

Otras preguntas

How do you subtract 9 2/6 - 6 5/6 =
What is the propre punctuatuon for this sentence This companys policy has alwats been to invite clients to its annual picnic
How do you subtract 9 2/6 - 6 5/6 =
A ramp was built by the loading dock. The height of the loading platform is 4 feey. Determine the length of the ramp if it makes a 32° angle with the ground. .
An increase in temperature of 10 degrees on the Celsius scale corresponds to an increase of how many degrees on the Fahrenheit scale
Ben has 15 puzzles and 27 CDs. When he takes a trip, he likes to bring one puzzle and one cd as entertainment. How many trips can he take with a different puzzl
write a mixed number for p so that 3 1/4 *p is more than 3 1/4
2xy+xy-3x+x what is that
Which  is larger a zinc atom or a zinc ion? explain
Explain what role the negative sign plays in. -x^2=y