Lisajoy2000 Lisajoy2000
  • 12-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jackson bought 5 ounces of raisins for a $4dollar sign. How many ounces of raisins can be bought for $1?

Respuesta :

chisnau chisnau
  • 12-11-2018

Amount of raisins Jackson bought for $4 = 5 ounces

So, amount of raisins that Jackson can buy at $1 is = [tex]\frac{5}{4}[/tex]

= 1.25 ounces

Hence, Jackson can buy 1.25 ounce of raisins in $1.

Answer Link
jenki3157 jenki3157
  • 20-05-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

Ver imagen jenki3157
Answer Link

Otras preguntas

A good example of a government imposed-price ceiling is: minimum wage. supply and demand. equilibrium. rent controls.
Read the following sentence from the excerpt. Was it not enough that the woman was dead and done with, without her black and white servitors re-appearing to spo
What is the value of the expression 6 3y if x = 5 and y = -1 ?
The graph of a system of two linear equations is a pair of lines that intersect at the point . How many solutions does the system have?
Plz help, it's Linear Equations
A diver dives off of a raft - what happens to the diver? The raft? How does this relate to Newton's Third Law? Action Force: Reaction Force:
The 1920 census of the united states revealed that.
how do I solve this?
A chair is pushed backward with a force of 100 N. The gravitational force of Earth on the chair is 120 N downward, and the floor exerts a force of 120 N upward
Can you help me with this please? because I am confused