Seudónimo Seudónimo
  • 12-11-2018
  • Social Studies
contestada

CD express 4 CDs for $60. Music place offers 6 CDs for $75.Which store offers the better buy

Respuesta :

caelankenney1209
caelankenney1209 caelankenney1209
  • 12-11-2018

find the unit price for each store:

cd express sells 1 cd for $15

music place sells 1 cd for $12.50

Music place has a better deal.

Answer Link

Otras preguntas

Explain how you can multiply 4($5.97) without paper or calculator by thinking of $5.97 as 6−0.03 and then using the distributive property.
Please answer this as fast as you can.
Do someone know how much is 3/4 of 12?
Which of the following statements in NOT true about the British colonies in North America?
Are the following chemical equations balanced? NH, +2, + NO + H2O
Use slope to determine if lines PQ and RS are parallel, perpendicular, or neither. P(2, -1), Q(-3,-1), R(-11, 9), S(-7, 9)
Plz help! In what year did Christopher Columbus set sail across the sea?
1. What was the accepted belief in the origin of life in the 19th century?
What is the absence or decrease of norms and values known as? O A. Alienation Chaos OC. Anomie D. Naturalization so​
Estimate the answer to the calculation below 21 X 385 52