abgjay123 abgjay123
  • 10-12-2018
  • Mathematics
contestada

Maria by 1 and 2/5 pounds of lunch meat for $3.36 how much would 2 3/4 lb of lunch meat cost

Respuesta :

victoriamendoza victoriamendoza
  • 14-12-2018

Answer:

$6.60

Step-by-step explanation:

1 2/5 = 1.4

3.36/1.4 = 2.4

2.40 per pound

2.40 * 2.75 =  6.60

Answer Link

Otras preguntas

Naval warfare had incredibly negative effects on civilians in WWI with blockades and unrestricted submarine warfare; explain how these tactics could be justifie
88x1.8= what does it equal please help
What is the line of religious text over which the Blefuscudians and Lilliputians differ in Gulliver’s Travels by Jonathan Swift? A. “All true believers shall br
What is the estimate of 323 divided by 5
What fears did both Japan and China have about Western intervention in Asia?
answer to this please
Are Input and output used to communicate between a human and a processing system? ( True or False question btw )
find the mean of 35,25,35,45
In a couple of sentences, explain why it is important to find an instructor when starting a weight training program.
In a game of checkers, there are 12 red game pieces and 12 black game pieces. Julio is setting up the board to begin playing. What is the probability that the f