skulltrooper0721 skulltrooper0721
  • 11-12-2018
  • Mathematics
contestada

A company has discovered that it costs $16 to produce 2 widgets. $18 to produce 4 widgets. $48 to produce 10 widgets. Whats the total cost for 6 widgets?

Respuesta :

PersonPerson13260 PersonPerson13260
  • 11-12-2018

Answer:

It would cost $24 to produce 6 widgets.

Step-by-step explanation:

If you turn the information into points, you can use those three points to find the parabolic function for the graph (it's  y=(x squared over 2) -2x +18.) All you have to do then is find where 6 widgets lines up with the graph.

Answer Link

Otras preguntas

what are the factors of -36x^4y^3z x^6 z^2 6 -6
Help plzzzzzzzzzzzzzzzzz
Put S over the subject, AR over the articles, AD over the adjectives, and PA over the predicate adjectives. The milk tastes sour.
napolean was born on the french controlled island of?​
find the area of a regular hexagon with a radius of 8 and an apothem of 4 squareroot 3. round your answer to the nearest tenth.
give me an answer pls​
what is defined as the charge an atom would have in a compound if its bonding electrons were assigned to the more electronegative atom? a) reduction number b) v
What procedure does how to find out anything teach readers? how to locate information without using the internet how to write a well-organized research paper ho
x + 1/7x = 19. What is x?​
Which document begins with the words "We the people of the United States"? A. The first article of the Constitution B. The Declaration of Independence C. The fi