littlemisshelper
littlemisshelper littlemisshelper
  • 14-01-2019
  • Mathematics
contestada

If 100 units of a product cost $5,000 and 200 units cost $8,000, what is the incremental cost per unit of the second 100 units?

Respuesta :

mathecoach
mathecoach mathecoach
  • 14-01-2019

Answer:

(8000 - 5000) / (200 - 100) = $30

Answer Link

Otras preguntas

Which sentence uses its object pronoun correctly? A. Uncle Steve taught the boys and we how to swim. B. Michael offered I some of his popcorn at the movie. C. T
what are the operations to get 1,a) 4-25, 5-32, 6-39, 7-46 2,a) 25-15, 30-18, 35-21
four more than the product of five and a number yields fourteen. find the number
which of the following animals are ectothermic seagulls, bears, spiders or cows?
Does a jaguar live in the understory of the tropical rainforest
What is the ratio 15 : 75 in lowest terms? A. 1 : 5 B. 2 : 5 C. 1 : 4 D. 3 : 5
Ben smiled as the sun's rays shimmered through the window and lit up the room drawing open the curtains. What is the misplaced modifier in this sentence? A. as
South Africa's new prime minister in 1989 started to dismantle apartheid, what was his name?
Which word or words should be capitalized in this sentence? Ed said that we should write a letter to the members of the coffee group at the happy times club. A.
What is the relationship between transpiration and water intake?