littlemisshelper
littlemisshelper littlemisshelper
  • 14-01-2019
  • Mathematics
contestada

If 100 units of a product cost $5,000 and 200 units cost $8,000, what is the incremental cost per unit of the second 100 units?

_______ million

Respuesta :

SugarMagnolias SugarMagnolias
  • 14-01-2019
I don’t know why the word “million” is there, but the incremental cost per unit of the secon hundred units is $30 per unit.
Answer Link

Otras preguntas

Good authors choose their words very carefully. Take a few minutes to write a short paragraph describing an experience you have recently had. Pick a location yo
What can a doctor do to determine a patients body fat percentage
Math question need answer ASAP
When you are approached by an emergency vehicle using its sirens and/or flashing lights, you must
are laundry detergent (contains blue & white crystals) solutions, suspension, or mechanical mixture????
when was pluto formally downgraded from planet to a dwaft planet
What are the consequences of misuse of fuels?
which major responsibility does the department of state have? A) prevent terrorism B) print money C) manage public land D) develop foreign policy HELP ASAP
round off 43,475 to the nearest thousand
What does Poe offer as his definition of poetry? Poetry is the elevation of the soul. Poetry is the rhythmical creation of beauty. Poetry is the incitement of