jarquaveionsweetwyne jarquaveionsweetwyne
  • 12-02-2019
  • Mathematics
contestada

A rectangular field is 70 feet long and 30 feet wide. If fencing costs 7$ per yard, how much will it cost to enclose the field?

Respuesta :

825or624 825or624
  • 12-02-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

70+70=140 ft

30+30= 60 ft

Total perimeter is 140+60 = 200 ft

At $7 a foot, the cost enclose the field is 7x200=$1400

Answer Link

Otras preguntas

The causes of the final downfall of Kush are a. well known. c. mysterious. b. detailed. d. unusual.
What term refers to substances in the environment that can cause abnormal fetal development
____is the written form of defamation, or a false statement that damages a reputation a. Malafide literature b.Malicious prosecution c. Slander d. Misrepresenta
Compare the values of the 2s and 5s in 55,220?
Convert the following decimal below into a rational number 0.1
Show that the ordered pair (9,1) satisfies the equation 2x-3y=15
What is history? History is an account of the past constructed from evidence this account of the past differs based on one's perspective based on this definitio
Four less than five times a number is equal to 11
___ technologies require users to log in with a valid user id and password to access web-based content.
Nineteen ounces of gold cost $7,700.70. Find the unit rate in dollars per ounce. The unite rate in dollars per ounce is