JLapworth3974 JLapworth3974
  • 13-02-2019
  • Mathematics
contestada

Red grapes cost $2.49 per pound. Write an equation that shows the relationship between the cost c in dollars and the number of pounds of grapes p

Respuesta :

abmcg42
abmcg42 abmcg42
  • 13-02-2019

Answer:

C=2.49p

Step-by-step explanation:

Because you are charged $2.49 for every pound, to find the total cost, you need to multiply the base cost by how many pounds you are buying. Hope that helps!

Answer Link

Otras preguntas

GIVING BRAINLY TO CORRECT ANSWER!!
Write the mixed numbers as fractions. -1\1/2
WILL GIVE BRAINLIEST TO THE FIRST CORRECT ANSWER!!!Find the total surface area.A. 731 cm²B. 770 cm²C. 649 cm²D. 900 cm²
frank bought 3 action figures 2 board games and 3 toy cars at the toy store . The action figure coast 1.95$ each, the board games coast 5.10$ a piece and the to
The numbers 7, 23, and 25 form a Pythagorean triple. T/F
what role did Columbus and the Spanish colonies play in the formation of the English colonies?
Why was Congregationalism important?
Question 20 (Essay Worth 5 points) (MC) Read this text from the Constitution: AMENDMENT XXVI Passed by Congress March 23, 1971. Ratified July 1, 1971. Note: Ame
Mrs. Brunson notices many of her English language learner students understand the beginning of what she says, but they become lost as she progresses in her lect
If the fourth term in a geometric sequence is –1 and the common ratio is –1, find the explicit formula of the sequence. A) an = (1) ⋅ (–1)n – 1 for n ≥ 1 B) a