sweetjosie
sweetjosie sweetjosie
  • 10-03-2019
  • Mathematics
contestada

Cheese cost $4.95 per pound. Ham cost 5/3 as much per pound as cheese. How much does the ham cost?

Respuesta :

addstuff
addstuff addstuff
  • 16-03-2019

Answer:

$8.25

Step-by-step explanation:

4 19/20*5/3

8 1/4=8.25

Answer Link

Otras preguntas

Is green light most or least useful in photosynthesis? Why?
Vivid writing includes ___ descriptions of things that can be seen, touched, heard, smelled, and tasted. A. sensuous B. tangent
what are the end products of fat digestion
Translate the word phrase into a math expression.  nine more than five times a number                                           A. 9 > 5n B.
state the purpose of making urine.
factor completely4a+4b+4c
Hydrangea plant's petals change to which colour on the addition of acids?
state the purpose of making urine.
What is the role of diaphragm in the digestive system?
Supposed you list the factors of a perfect square why is one factor a square root and not the other factors ?