ghje6031 ghje6031
  • 11-04-2019
  • Mathematics
contestada

F pencils cost $20 for a pack of 100, how much would 240 pencils cost at the same unit price?

Respuesta :

dancedivvap3cdt6
dancedivvap3cdt6 dancedivvap3cdt6
  • 12-04-2019

Answer: $48

Step-by-step explanation: change the problem into a fraction. $20= 100 pencils. 100/20 when simplied the unit rate is 5pencils per $1. 240 divided by 5 is 48. Which means 240pencils would cost $48 at this rate.

Answer Link

Otras preguntas

You ride your bike 1 3 10 mi to school. At the end of the day, you stop at a park on the way home. The park is 2 5 mi from school. Question: How far is the park
in apa style the list of references should be in order by:
In the diagram on the side, BCDE and ACF are straight lines. Calculate the values ​​of x and y. ​
Please solve fast. Q.No. 26 and 29.26. x²+5x+25/427. x²/4y²-2/3+4y²/9x²​
On his bookshelf, Adam has the difference between two-thirds of Brett's books and two-thirds of Charlie's books. If Brett has 84 books and Charlie has 27 books,
In ΔGHI, m ∠ G = ( 9 x − 2 ) ∘ m∠H=(3x−19) ∘ , and m ∠ I = ( 3 x + 6 ) ∘ m∠I=(3x+6) ∘ . Find ∠ G .
Create a hypothetical scenario that shows your understanding of the first amendment?​
What is the difference between guttation and dew
lagacy of the French revolution​
According to the Declaration of Independence, from what SOURCE does the government get its power? Question 8 options: the king the president the consent of the