kelly2397 kelly2397
  • 11-04-2019
  • Mathematics
contestada

Pier bought eight lemons for six dollars. What was the cost for one lemon?

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 11-04-2019

Answer:

Each lemon costs $0.75

Step-by-step explanation:

Divide the total cost by the number of lemons.

$6/(8 lemons) = $0.75 per lemon

Answer Link

Otras preguntas

9. I can travel upriver against the current. I am fast, efficient, and fun. I can carry lots of people, goods, and raw materials up and down rivers easily at 10
Which step caused an aerobic atmosphere during the history of earth
Which of the following words apply to Mrs. Jennings? Select all that apply. nosy spiteful gossip hermit
It is necessary to make sure the check register
What is the length of the hypotenuse of a right triangle is each of the 2 legs is 7 units
A writer wants to make the following claim: Music education should be required not just in elementary school but in middle and high school, as well. Which of th
If a tabletop has a diameter of 35 inches, what is the approximate circumference of the tabletop?
Taylor polynomial of degree 4 of the function f(x)=arctan(x) at a=0
To investigate how the sex of an offspring is determined
One of the primary components of fertilizer is___ which can be harmful if it gets in drinking water.