sxxmmm
sxxmmm sxxmmm
  • 11-06-2019
  • Mathematics
contestada

it costs Casey $52.50 to buy 14 gallons of gas. What was the cost per gallon of gas?

Respuesta :

hhazle97
hhazle97 hhazle97
  • 11-06-2019

Answer:

3.75

Step-by-step explanation:

It would cost Casey $3.75

If you divide 52.50 by 14 you get 3.75

this is a way to find the cost of one gallon

Hope this helps :)

If it does please mark brainliest :D

- A.Hazle <3

Answer Link

Otras preguntas

What will most likely happen if the plankton population decreases in this ocean system?
Can someone help mee
"__________ of scale" is an artistic convention in which greater size indicates greater importance.
Determine the number and type of zeros of the quadratic function based on the value of the discriminant​
Which product is better to buy small 18 ounces for $3.25 or large 32 ounces for 5.50
I need help with 16 and 17
Rite an expression for the sequence of operations described below. Subtract 10 from j, then subtract 5 from the result
What are the top and side margins for a letter typed in standard format?
I need help please. List or Time.
What is the scale factor of the dilation? With steps!!