naimriles naimriles
  • 13-09-2019
  • Mathematics
contestada

If you buy 17 books and they cost $15 and you buy 12 magazines and they cost four dollars how much did you spend

Respuesta :

helprightnow
helprightnow helprightnow
  • 13-09-2019

you spent $303.

because 17 times 15 is 255. then 12 times 4 is 48.

255 plus 48 is 303.

Answer Link

Otras preguntas

I am planting 50 apple trees and 30 peach trees. I want the same number and type of trees per row. What is the maximum number of trees I can plant per row?
Why do people who believe in altruism say the opposite view is cynical?It's nicer to accept gestures at face value.A person comes across as skeptical and suspic
At the produce counter, 71⁄5 pounds of seedless grapes cost $12.89. How much would 3 pounds cost? A. $3.58 B. $5.16 C. $1.79 D. $5.37
i need some help bud
How many rows are needed to seat all students. When there are 846 students and each row holds 18 people
Please Help!! A paragraph's main idea can also be called its A.evidence B.message C.format
Convert each exponential equation in logarithm form. 3^5=243 | 25=5^2 | 10^4=10,000 | 6^-1= | A^b=c
can some one tell me if the first one is right and answer number 7 plz
6. Maya is driving 120 miles to her grandmother’s house. She drives 35% of the distance before stopping for lunch. How far does she drive before lunch? (1 po
The double number line shows that 44 4 bottles of water cost 1010 10 dollars at a music festival. 00 0 44 4 Bottles\text{Bottles} Bottles 00 0 1010 10 Dollars\t