birdnuts99 birdnuts99
  • 10-10-2019
  • Mathematics
contestada

It costs $55.60 for 8 burgers. What is the cost of one burger?
a. $5.56
b. $5.95
c. $6.95
d. $7.15

Respuesta :

legitlegostepper
legitlegostepper legitlegostepper
  • 10-10-2019

Answer: c.) $6.95

How I Got My Answer: Divide 55.6 by 8 to get your answer.

Answer Link
Chickadee2000
Chickadee2000 Chickadee2000
  • 10-10-2019

Answer:

C)6.95

Step-by-step explanation:

55.60 ÷ 8 = 6.95

Answer Link

Otras preguntas

How is Western Central Europe able to produce hydroelectric power?
¿Qué se encuentra en un menú típico en Guavate? pastels tortillas perníl arroz con gandules guisado yerba mate flan morcilla burritos
$0.258 rounded to the nearest whole number.
Brett borrowed money to purchase a vehicle without making a down payment and now he owes more on the vehicle than it is worth. this situation is referred to as:
for her Reading assignment Ashley read 27 pages on saturday and another 23 on Aunday how many pages did she Read over the weekend
Select the answer that properly completes the sentence. My fear of insects is greater than _____ a your’s. b yours. c your. d you’re.
LBJ grew up poor, while JFK grew up very wealthy. A. True B. False
Which of the following are units cubes?
The successful freedom movement in Berlin in 1989 was largely due to _____. Select all that apply
Why does Gulliver's health begin to fail? A. Gulliver gets hurt when the farmer takes him on journeys. B. The farmer forgets to feed Gulliver. C. Gull