stargazingm
stargazingm stargazingm
  • 11-10-2019
  • Mathematics
contestada

Mrs. Khavinson bought ½ kg of potatoes at $0.90 per 100g. How much did she have to pay for the potatoes?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 11-10-2019

Answer:

$4.50

Step-by-step explanation:

1/2 kg = 500g

0.90 × 5 = 4.5

Answer Link
singhalsujay singhalsujay
  • 14-07-2022

Answer:$4.50

Step-by-step explanation:

Ur Welcome

Answer Link

Otras preguntas

¿De cuántas formas pueden hacer cola 5 amigos para entrar al cine?
hello are you all my friend
A survey of 780 was conducted while visiting Sonoma county on vacation. Each person was asked if they drank wine on their trip. 532 people responded "Yes". Wha
Which is the better buy? 6 pounds of kitty litter for $3.84 231 ounces of kitty litter for $6.93
Jack has three jugs. They hold 2 1/3 L, 1 2/5 L, and 1 3/5 L. Kate isallowed to take only two jugs. What is the greatest possible difference betweenKate’s water
What is the main idea of this excerpt of Abraham Lincoln’s Second Inaugural Address? On the occasion corresponding to this four years ago, all thoughts were anx
A corn variety requires 1800 GDD (heat Unit) to mature. It will be planted on May 1st, 2023 Use the given data to calculate how long it will take for the corn
Hello a girl out pls
What is the supreme law of the united states?
find 5 consecutive odd integers if the sum of the first 3 integers more than the sum of the last 2