kyliemorris kyliemorris
  • 10-12-2019
  • Mathematics
contestada

A coke costs $8. Each refill is $4. If I spend $84, how many cokes did I get in the cup?

Respuesta :

stanfordchen20p0vcm8
stanfordchen20p0vcm8 stanfordchen20p0vcm8
  • 10-12-2019

to solve this you will first subtract 8 from 84

you will get 76

now all you do is divide 76 by 4 and you will get 19

if you dont know what divideing is you can just subtract 4 from 76 until there is only 0 left

the answer is 19 if you forgot

Answer Link
taraalexis777
taraalexis777 taraalexis777
  • 10-12-2019

Answer:

19 cokes

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the purpose of a literary analysis essay
The "right of the people to bear arms" has been hotly debated in the 21st century. Given the historical time frame, why do you think this was an important right
A claim is A . the evidence to refute an argument B .the opposition in an argument C .the starting point for an argument D . the ending of an argument
what is the ratio of 9/36
Maths Times Adding span
what moves the chromatids during mitosis?
how am i suppose to start my introduction paragraph off on 100 years of JROTC: yesterday , today and tomorrow
amount of time needed for ecosystem recovery
is 2g=4s proportional
I need a slogan that would sell the element lead. An example with the element arsenic is....Arsenic's a sure fire way to deal with a nasty rat. It works better