elespinoza25 elespinoza25
  • 10-12-2019
  • Mathematics
contestada

Laura bought 8 pounds of flour for $4. How many dollars did she pay per pound of flour

Respuesta :

ariagrady5907 ariagrady5907
  • 10-12-2019

Answer:

.50

Step-by-step explanation:

Answer Link
lucerolvazquez7 lucerolvazquez7
  • 10-12-2019

Answer:

$0.50 cents per pound.

Each dollar has 100 cents, if you have 4 dollars then you have 400 cents, and all you have to do is divide 400 / 8.  A= 50.

Answer Link

Otras preguntas

How did the Alamo get started?
What does |-100| equal?
How did the Alamo get started?
Micah has been following stock ratings. He is keeping his eye on Sam's Pork Bellies, and the pattern can be modeled by a sine function. He has found it to ha
factor completely4a+4b+4c
How to study well for an exam ?
state the purpose of making urine.
when i was two, my brother was half my age now i am 100. what is my brothers age
What are future effects on society and business using computers?
Which regions have been the sites of genocide or a attempted genocide in the last 30 years?