emmanuel1123583 emmanuel1123583
  • 12-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which costs more per notebook, a 4-pack of notebooks for $3.98 or a 5-pack of notebooks for $4.99? Explain

Respuesta :

chenandy3610 chenandy3610
  • 12-12-2019

Answer:

5 pack notebook

Step-by-step explanation:

5 pack notebook costs more because the 4 pack notebook costs 4 dollars w/ 2 cents off, and 5 pack notebook costs 5 dollars and with 1 cent of, so if ir increase by 1 dollar, than probably the 5 pack costs more. It is not about how many, but how much dollars are for per/ notebook.

Answer Link

Otras preguntas

Which term describes general grant’s strategy for crushing the confederacy after the battle of gettysburg?
In a speech, difficult words should be defined or avoided. True False
What happens to a comet's tail as it approaches the sun? A. points toward the sun B. points away from the sun C. gets longer D. gets shorter
Flash flooding is most likely to occur when heavy rain falls on
The sum of three consecutive odd integers is -435. Find the integers.
. Explain how an oscillating telephone pole is similar to an oscillating tuning fork
The length of a rectangle is 5 meters less than 3 times the width. The perimeter is 46 meters. Find the width.
At conception, your ________ is/are fixed. none of the choices are fixed at conception. phenotype genotype and phenotype genotype
______ was opposed to any attempt to unify germany.
Write a real-life problem using the expression 3•(20+6)