emmanuel1123583 emmanuel1123583
  • 12-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which costs more per notebook, a 4-pack of notebooks for $3.98 or a 5-pack of notebooks for $4.99? Explain

Respuesta :

eufrocinecoffe
eufrocinecoffe eufrocinecoffe
  • 12-12-2019

Answer:

5-pack

Step-by-step explanation:

Since the 4-pack costs $0.995 per notebook and the

5-pack costs $0.998 per notebook, the 5-pack costs

more per notebook.

Answer Link

Otras preguntas

Jasmine wants to use her savings of $1,128 to buy video games and music CDs. The total price of the music CDs she bought was $72. The video games cost $43 each.
what is the greatest common factor of 24,60 and 16
how do you multiply fractions and express product in simplestform.
When is x - y = 4x - 4y
Which structures are connected to the peripheral nervous system?
Using indirect characterization, describe a character who is experiencing a moral dilemma
You carefully weigh out 14.00 g of CaCO3 powder and add it to 56.70 g of HCl solution. You notice bubbles as a reaction takes place. You then weigh the resultin
What best identifies a character trait of Peter Van Daan
that what I need to know I can't figure it out
Hay _______________ (2,700) estudiantes en mi escuela.