contestada

3 ounces of cinnamon cost $2.40. There are 16 ounces in 1 pound how much the cinnamon cost per pound

Respuesta :

16 ounces in a pound
2.40 for 3 ounces
16 divided by 3 = 5.333
[tex]2.40 * 5.333 =[/tex]
12.8
Approx $12.80 for 1 pound of cinnamon