YasinAlbandoz YasinAlbandoz
  • 12-04-2020
  • Mathematics
contestada

Find the cost per pound of a coffee mixture made from 6 lb of coffee that costs $9.70 per pound and 12 lb of coffee that costs $5.50 per pound.

Respuesta :

ronnymo ronnymo
  • 12-04-2020

Answer:

First one: about $1.62 per pound

Second One: about $0.46 per pound

Step-by-step explanation:

9.70/6=1.62

5.50/12=0.46

Answer Link

Otras preguntas

how do i graph the parabolas y = 1/32x^2
What is the formula for the area of a circle?
the ----- ------ forms the basis of all color relationships
how to solve 4n²-3n-7=0
(has,have) any of the missing packages been located?
A function is created to represent the balance on a credit card each month. What restrictions would be made to the range?A)The range would only include integers
why is water vapor important in weather
how to solve 4n²-3n-7=0
What is an exponential number?
What numerical or variable expression represents the number of days in 3 weeks