Joeryn0103
Joeryn0103 Joeryn0103
  • 12-04-2020
  • Mathematics
contestada

Bananas cost $0.75 per pound. Use an equation to determine the cost of 9 pounds.

$9.75
$16.50
$6.75
$7.50

Respuesta :

sgstudent123 sgstudent123
  • 12-04-2020

Answer:$6.75

Step-by-step explanation:

let x be the cost of 1 pound

x= $0.75

9x=$0.75×9

=$6.75

Answer Link
nktselepov
nktselepov nktselepov
  • 12-04-2020

[tex]0,75*9=x\\x=6,75[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Nail technicians, hair stylists, and makeup artists are all considered dermatologists. microdermabrasions. dermatology technicians. cosmetologists.
HELP PLEASE!!Who was to be responsible for war debts according to the new government? The people who borrowed the money. The wealthy business leaders. The indiv
How creamy is creamy
help please please please and thank you ʕ•ᴥ•ʔ
One reason the English Bill of Rights is considered a milestone in the development of government is that it-A. Separated the powers of government into three dif
3x-y= 7 2х + Зу = 12 Can anyone help me with this answer please?
Solve for x. -2(x+6)=-36
i need an essay for the question (how do geography and environment impact civilization) i need it quiclky please thanks
What was the next event that the spirit took Scrooge to?
1. a. Describe the type of energy that is observed when a musician's finger plucks a guitar string. (1 point) b. Explain how the energy described in the previo