joaminedv
joaminedv joaminedv
  • 11-05-2020
  • Mathematics
contestada

a dozen of donuts cost 8.76 dollars. Based on the cost of a dozen donuts, what is the price per donut.​

Respuesta :

DalerKarimov
DalerKarimov DalerKarimov
  • 11-05-2020

Answer:

0.73$

Step-by-step explanation:

There is 12 in a dozen and 8.76$ divided by 12 would equal 0.73$ for the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

Write a 2 paragraph summary about the structure of DNA from the information on the first page. FYI the picture is attached
What medicine do you need if someone has cancer
Breakout EDU Appalachian Trail- What is the answer for 1 and 3 need help fast :(
what is the significance of the coastal plains of south Africa, specifically to the west
I need help with Geometry! Visualize triangle ABC and triangle DEF, where AB = EF and CA = FD. What else must be true about these two triangles to prove that
I need your help really fast
PLS HELP IM STUCK I HAVE KARATE TO WAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA LP WHATS THE BLANK
8. How did German authorities treat the Jewish populations of the occupied eastern territories during World War II? I
What is the slope of the line below asap plzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz quick
Repaso Multi type Activity DUE February 10th 11:59 PM Instructions Completa el siguiente resumen gramatical. Questions Construye oraciones a partir de los eleme