debraknighton debraknighton
  • 12-05-2020
  • Mathematics
contestada

At a candy store you could get 2 giant lollipops for $4.48. How much would it cost to buy 7 lollipops?

Respuesta :

ley00
ley00 ley00
  • 12-05-2020

Answer:

15.68$

Step-by-step explanation:

You calculate the price of one lollipop:

4.48/2= 2.24

The multiply that by 7.

2.24*7= 15.68$

Answer Link

Otras preguntas

b. Six packages had weights of 2 lb, 5 lb, 7 lb, 5 lb, 9 lb, and 8 lb. What’s the average weight of the packages?
Solve equation by elimination: 2x + y = -1 6x + y = -21
What is the colony of Britsh?
Look at this painting by van Honthorst. Vyewers are likely to look first at the faces of the people playing instruments because of the use of what technique? O
points for a debate on arranged marriage or love marriage please
what is the y intercept of the line?
(11) Amber has a dog walking business. She walks the golden retriever 1.8 miles each work day for a week. How many miles does Amber walk the golden retriever?
hi !! can someone help prove these please
What was one pillar of faith in the shaker community
for the funcations f(x) =2x-6 and g(x) =5x+1 which composition produces the greatest output