ShaniquaManhertz20 ShaniquaManhertz20
  • 11-06-2020
  • Mathematics
contestada

Walter pays $2.53 to ship a package that weighs 5.5 ounces. Which is the cost to ship 1 ounce?

Respuesta :

TheAnimeGirl
TheAnimeGirl TheAnimeGirl
  • 11-06-2020

__________________________________

Solution,

Cost of 5.5 ounces =$ 2.53

Cost of 1 ounce= 2.53/5.5

=$0.46

So the answer is $ 0.46

Hope it helps

Good luck on your assignment

_________________________________

Answer Link

Otras preguntas

Efficient readers use knowledge and experience they already have about a subject to help them understand new information ОО True False
Need help so much on Circle Please help me for my geometry honors work please! Thank you
what was supposed to join all social classes together
When is the only time that it is the same day on the entire earth?
_______________involves engineers building up a 3D geometry piece by piece. 2D sketches turn into 3D features, with constraints and relations duly applied to fi
795 times 12 then add 6754 then divided by 7
2. This type of claim is more appealing to the reader's subjectivity. A. claim of fact B. claim of judgment C. claim of value D. claim of policy
define the following. culture, culture assimilate​
Lena bought 14 yards of ribbon. How many feet of ribbon did she buy?
How many moles of carbon dioxide are produced when 2.00 grams of baking soda completely reacts?