lynn2fauna
lynn2fauna lynn2fauna
  • 12-06-2020
  • Mathematics
contestada

A cow paid $160 for 12 bales of hay and his friend paid $300
for 18 bales of hay. How much would 22 bales cost?

Respuesta :

evanc7515
evanc7515 evanc7515
  • 12-06-2020

Answer:

$406.67

Step-by-step explanation:

Notice how the price increased $160 from 12 bales to 18 bales, the difference between these is 6. From 18 to 22 is 4. Dividing 160 by 6:

$16.67

And multiplying that by 4 gives us:

$106.67

So, 22 bales would cost $406.67

Answer Link

Otras preguntas

True or false? Opposite angles of a parallelogram are equal.
the reasons why business use team dynamic theories to understand team performance
Help me please :D #MathHelp - simply question! Points :D
How do you answer number 14?
Which element has smallest atomic size?
Why shouldn't the word partly be divided by a hyphen? A.Do not divide proper nouns or proper adjectives. B.Do not divide a one-syllable word. C.A two-letter wor
In Earth's atmosphere, most gas particles are located in the _____. a. exosphere b. mesosphere c. stratosphere d. troposphere
Matt needs to pack an order for 1816 blocks how can I pack the blocks without using boxes of 1000
which of the following examples illustrates a micro-level focus
People with slow recovery heart are more at risk for heart attack