JocelynPinon13 JocelynPinon13
  • 10-07-2020
  • Mathematics
contestada

If 3 1/2 ounces of silver cost $224, what does one ounce of silver
cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 10-07-2020

Answer:

$64

Step-by-step explanation:

3 1/2 = (2×3 + 1)/2 = 7/2 = 3.5

3.5 ounces ..................... $224

1 ounce .............................$ x

x = 224×1/3.5 = $64

Answer Link

Otras preguntas

Use a ratio to compare the values. Simplify the ratio. 5 m to 100 cm A. 1 : 20 B. 20 : 1 C. 5 : 1 D. 1 : 5
What are three different quotients that equal 4 to the negative 5
Sean makes 2 pizzas he gives 8 people an equal share
If you know that 8×300=2,400, how can you find 8×320? Explain.
what is freedom according to the manifesto of the Communist Party
What kind of ion may serve as a cofactor to catalyze a reaction. It's #5 in the picture
What are three different quotients that equal 4 to the negative 5
PLEASE HELP!!! THERE IS A PICTURE ATTACHED Francisco is playing a game with 3 green, 2 yellow, 4 red, and 3 black marbles in a bag. He has calculated the proba
How to write 12.87 minutes as a fractional number
is 8x+9y=10 a direct variation