roblesmarissa449
roblesmarissa449 roblesmarissa449
  • 10-08-2020
  • Mathematics
contestada

elijah earns $200 for 8 hours what is the unit rate per hour

Respuesta :

katkar31490
katkar31490 katkar31490
  • 10-08-2020

Answer:

$25 per hour

Step-by-step explanation:

You would divide 200 by 8 and you'll get 25

Answer Link

Otras preguntas

**SHOW YOUR WORK**40 boys play lacrosse and the ratio of boys to girls is 5:3. How many girls play lacrosse?​
How many quarts of water does Zahara need to add to keep the consistency the same? Complete the ratio square.
Breathing in secondhand smoke does not increase a person’s risk for: A.dyslexia B.asthma C.heart disease D.cancer bronchitis and pneumonia
In a group of a hundred and fifty students attending a youth workshop in mombasa, 125 of them are fluent in kiswahili, 135 in english and 95 are fluent in both
(8x-2) ( -x-1) geometry problem help
What would be an example of foreshadowing in story about magician who ends up going bad from too much power?
8) Factor out the Greatest Common Factor to write an equivalent expression: 14x + 42 * 7(2x + 6) 14(x +3) 14(1 + 42) 7(2 + 6)
In a chemical reaction, what would happen if the reactants are heated
a restaurant check is $34.59. how much will a 15% tip be
ratio equivalent to 2:1