Sikityo Sikityo
  • 12-09-2016
  • Mathematics
contestada

fifteen ounces of gold cost 6058.50. Find the unit rate in dollars per ounce

Respuesta :

nobillionaireNobley
nobillionaireNobley nobillionaireNobley
  • 13-09-2016
Unit rate = 6,058.50/15 = $403.90
Answer Link

Otras preguntas

What were 2 significant goals of the reconstruction period?
What does "residual risk" mean in the rm process?
A reason the Intolerable Acts of 1774 angered colonists was that they added new taxes on colonial goods. prevented all trade in the colonies. stopped people fro
ISROPCALER Can you please unscramble this? Two numbers whose product is one.
Allen scored in a video game was changed by -75 points because he missed some targets. He got negative 15 points for each missed Target. How many targets did he
Andy is hanging wallpaper in his kitchen. He is able to cover of the walls in the room using 6 rolls of wallpaper. What is the number of rolls of paper used pe
Indigo, tobacco, and rice were labor-intensive crops. This means they needed many ___________
A student hypothesizes that a goldfish will be more active in a bowl that has red gravel than in a bowl of grey gravel. To get this hypothesis, the student pla
please help me with right answer
Identify the values of a b and c in the quadratic function y = 3x -5x +2