pdiddy22 pdiddy22
  • 12-09-2016
  • Mathematics
contestada

12 pounds of apples cost 6 dollars how much is 3 pounds

Respuesta :

cassthatsme cassthatsme
  • 12-09-2016
3 pounds is $2.50 dollars
Answer Link
RubyX RubyX
  • 12-09-2016
Because 12 pounds of apples cost 6 dollars, each pound of apple are 50 cents. So, 50 centsx3 pounds is $1.50
Answer Link

Otras preguntas

How many times does earth rotate on its axis
At school there have been alot of rumors going around about how certain sexually transmitted diseases are spread Which skill would be most valuable to help y
Choose the equation of the vertical line passing through the point (1, −1). x = 1 y = 1 x = −1 y = −1
Interprobabily means
Amanda and Alexis live 4 miles apart. They decide to start walking toward each other’s houses at the same time. Amanda walks at a rate of 3.5 miles per hour and
Write the name of the period that has the digits 913
The smallest unit of an element
The position of an object at time t is given by s(t) = -1 - 13t. Find the instantaneous velocity at t = 8 by finding the derivative.PLEASE NEED HELP QUICK
List the events and issues that led to the writing of the Declaration of Independence.
I can't seem to answer number 23? How do you solve it?