depressoexpressoNF depressoexpressoNF
  • 10-09-2020
  • Mathematics
contestada

Kibble-Yum dog food costs $3.70 per pound. If Jenna spent a total $20.35 before tax on
Kibble-Yum dog food, how many pounds of dog food did she buy?

Respuesta :

grasslikesfridges grasslikesfridges
  • 10-09-2020
It is 5.5
20.35/3.70=5.5 (division)
3.70•5.5=20.35(multiplication)
Answer Link

Otras preguntas

HELP FAST PLEASE!!!!!! Name the marked angle in 2 different ways.
Create a line that is parallel to A⁢B↔ and passes through point C.​
The value of a car will “depreciate” over time. For example, a car that was worth $24 000 when it was new, is being sold for $13 500 three years later. Determin
Complete the statements for the graph of f(x)=|x|. The domain of the function is ______________ The range of the function is ______________ The graph is ____ ov
What are the types of statistical series on the basis of general characteristics? Convert the following into frequency series: 8 students get less than 4 marks
what is the equation of the blue line?
health ,population and environment education is for the enrichment of quality of life,justify the statement​
Find the ratio of the Coulomb electric force Fe to the gravitational force Fo between twoelectrons in vacuum.​
help with numer 5 please. thank you​
Arrange the following bonds in order of increasing ionic character: C - H F - H Br - H Na - Cl K - F Li - Cl