Caperslee8 Caperslee8
  • 11-09-2020
  • Mathematics
contestada

The store sells 4 ears of sweet corn for $1 how much will nine ears cost

Respuesta :

marielaortiz420
marielaortiz420 marielaortiz420
  • 11-09-2020

Answer:

$2.25

Step-by-step explanation:

8=1$

each one is 25¢

Answer Link
noitan03
noitan03 noitan03
  • 11-09-2020

Answer:

$1.25

Step-by-step explanation:

if 4 ears of corn equals one dollar then that means 1 ear of corn equals 25 cents. so you can multiply 0.25 ×9 to find that that equals 1.25

Answer Link

Otras preguntas

Explain why people are interested in inspirational movies,videos,and stories. Why do these movies,videos, and stories make money for the producers and authors?
. Michael plays 1/5 of a song in 1/15 of a minute. How much time will it take him to play an entire song?
The structure of DNA resembles a twisted ladder. Which structural components form the rungs of the ladder?
the 4 in the tens place is what value of the 4 in the hundreds place
I need to know how to solve a math problem 45.2÷0.2
can the square root of 130 be simplified
What is the solution to 6.6-1/3 with out using a calculator
A survey indicated that 3 out of 5 doctors use brand X aspirin. If 2000 doctors were surveyed, how many used brand X?
Which answer best completes the sentence? Your room is the __________ mess I've ever encountered! A. most worse B. baddest C. worstest D. worst
if you reach a plateau period in your job