randomperson1234574
randomperson1234574 randomperson1234574
  • 11-09-2020
  • Mathematics
contestada

HELP!

Write an equation to represent: The cost of buying lemonade stand supplies is $0.50 per cup, $5 for ingredients, with a total cost of $30.

Respuesta :

jamesl55
jamesl55 jamesl55
  • 11-09-2020

Answer:

$0.50x+5=30

Step-by-step explanation:

maf

Answer Link

Otras preguntas

What type of evidence could be used to convince policy makers to pass a law to help reduce overfishing, and how does this show cooperation between scientists? A
What was the result of FDR's court-packing scheme?
in a school there are a total of 480 students, the ratio of boys to girls is 8:7 how many girls are there?
What's (8 + 3i)(3 + 5i).
the value of 3 in 6300 is
Here are yesterday's high temperatures (in Fahrenheit) in 13 U.S. cities. 49, 51, 54, 56, 59, 64, 69, 70, 71, 76, 76, 81, 82 Notice that the temperatures are or
the culture of the plains indians changed by: a: the growth of trade with the iriquios b: the introduction of horses by spanish c: the cost of wars with the azt
Please help me decide!
Leaders using the __________ style of leadership may be praised for their expressive, supportive behavior toward group members, but they may also be blamed for
An athletic club has 248 members. Of these, 164 lift weights and 208 perform cardiovascular exercises how many do both