fariakayani fariakayani
  • 10-11-2020
  • Mathematics
contestada

Light bulbs cost £2.90 each.
Yasmin buys as many as she can with £20.
How much change should she get?

Respuesta :

Oliviaglisson
Oliviaglisson Oliviaglisson
  • 10-11-2020

Answer:

$2.60

Step-by-step explanation:

first you need to see how many time 2.90 goes into 20 it is 6, so then you multiply 2.90 times 6 and get 17.40. Lastly you subtract 17.40 from 20 to get 2.60

Hope this helps

Answer Link
jada223 jada223
  • 10-11-2020

Answer:

$2.60

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Need help I don’t get it
Could a triangle have lengths of the sides of 4,8,6,2
the general purpose of speech sound,?
Is this solution acceptable? ​
I need help on this kinda lost
Which of the following is the cause for different seasons on earth? A. The direction earth spins around it’s axis B. Changing levels of gas compositions throug
Which could be used to monitor the rate of photosynthesis A. Oxygen production B. Water production C. Hydrogen production D. Carbon dioxide production
Graph the relation. Is the relation a function? Why or why not?
25 Points!! Which disorder is properly matched with the lymphatic organ responsible? A) Tonsils; harmful pathogens in the digestive system B) Peyer's patches; t
A tennis ball connected to a string is spun around in a vertical, circular path at a uniform speed. The ball has a mass m = 0.158 kg and moves at v = 5.22 m/s.