mariamabangoura090 mariamabangoura090
  • 10-11-2020
  • Mathematics
contestada

please help this is so confusing!!!

please help this is so confusing class=

Respuesta :

austinomg123
austinomg123 austinomg123
  • 10-11-2020

Answer:

$16.50 on 3 bags of dog food

Step-by-step explanation:

First you would do 27.50/5 to find out how much one bag costs.

The symbol  /  mean to divide. So 27.50 divided by 5 is 5.50. We need to know the ammount of 3 bags. Hence, we evaluate 3 times 5.50 which equals to our answer, $16.50 on 3 bags of dog food. I hope this will help you succeed!

Answer Link

Otras preguntas

A paperback book weighs 10 ounces. What is the book's mass in grams? Hint: 1 ounce equals 28 grams 0.36 g 280 g 100 g 1,000 g
how many cells do animals have?
the volume of a sphere whose radius is 20 inches
3x-2y=12 and 2x+4y=16
A geologist uses chronological order to _____. see how long it took people to develop in certain areas examine how different cultures formed and changed determi
write a expression of a capital letter that appears to have perpendicular line segments
Positive parenting can begin when the child is how old? Infant Preschooler-aged Middle school-aged Teenage
how did pericles choose people for positions in the government in athens
What are the solutions to the equation?22 5x 12-0
Simplify the expression. 68 – 18 ÷ 3 • 6 Please help