justyouraveragedumbo
justyouraveragedumbo justyouraveragedumbo
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Gregg is on a diet . He started at 250 pounds . After 10 weeks he weighed 245 pounds and after 15 weeks he was 215 pounds . (Rates in pound per week) ?​

Respuesta :

eliclay726
eliclay726 eliclay726
  • 11-11-2020
i think it’s 2 lbs per week. 10 weeks divided by 5 lbs = 2 lbs/week.
Answer Link

Otras preguntas

In "A Christmas Memory" Buddy made tin foil angels from what candy bar?
Which character could i compare Barack Obama to? In terms of the play "the crucible"
Melody has 98 stickers. She gives 2/7 of them to her sister and 3/5 of the remainder to her brother. If she wants to increase her collection of stickers to twic
When the first two political parties developed in the late 1700s, what issue divided them most clearly? whether the nation should add states and territories or
Name the original eight reindeer from the 'Twas the night Before Christmas' poem
What country group recorded "Christmas in Dixie" in the early 1980's?
how does article 6 establish the supremacy of the constitution?
If pencils sell at 6 for 59 cents, how many pencils can be bought for $2.95?
What is the unit rate of 36 gal in 12 min
In football, 6 points are awarded for a touchdown, and 1 point is awarded for the extra kick afterwards. The tigers football team scored 20 points, 2 for extra