edksisisjskshsusisis edksisisjskshsusisis
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Which of the following offers the least price per ounce of shampoo?
A) $6 for 8 ounces of shampoo
B) $4 for 5 ounces of shampoo
C) $8 for 12 ounces of shampoo
D) $12 for 16 ounces of shampoo

Respuesta :

PhysicsGirl
PhysicsGirl PhysicsGirl
  • 11-11-2020
B because 5/4 = 1.25 per ounce
Answer Link

Otras preguntas

56 is 70% of what number
Which is the most accurate statement about word choice? A. Precision of word choice is not important in speaking or writing. B. Precision of word choice is m
What country group recorded "Christmas in Dixie" in the early 1980's?
Solve the equation for y. 5x – 7y = 10
What are convection currents
Melody has 98 stickers. She gives 2/7 of them to her sister and 3/5 of the remainder to her brother. If she wants to increase her collection of stickers to twic
what is the highest honor that Canadians can receive?
A swimmer swims 3/5 the width of a river at one velocity, then swims the remainder of the river at half her initial velocity. What was the average speed across
A swimmer swims 3/5 the width of a river at one velocity, then swims the remainder of the river at half her initial velocity. What was the average speed across
Which describes how Confucian thought influenced Chinese society and history? Choose all answers that are correct. A. Rich people with connections should be the