mikaelajames mikaelajames
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Peter bought 8 lemons for $6. Each lemon was the same price.
What was the cost of 1 lemon?

Respuesta :

smauel
smauel smauel
  • 11-11-2020

Answer:

The price for 1 lemon is $0.75

Step-by-step explanation:

8x=$6

8x/8=6/8

x=$0.75

Answer Link

Otras preguntas

is 3.00d+1.50d equivalent to 6.00d +3.00d?
What is the function of an antagonist a story ?
sơ đồ nguyên lý của một hệ thống lạnh
According to the Stage Manager in Act I of Our Town, "There's some scenery for those who think they have to have scenery." Why does Wilder keep the scenery mini
Give details of the nation council as the genesis of Nigeria constitutional development
how many bones are composed in the skull?​
put the verb into the gerund or the infinitive with 'to' ​
what is the bond energy required to break one mole of carbon-carbon bonds​
Which statement is true? A. The West African savannah produced oil palms in great quantities. B. There was no agriculture in the African rain forest. C. Ethiopi
. El metabolismo consiste en la construcción y destrucción constante de la biomasa que compone a los seres vivos (cuerpo), para lo que requiere de energía, por