trinityjames24
trinityjames24 trinityjames24
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

An 8-quart jug of water costs $6.08. What is the price per cup?

Respuesta :

rococo908
rococo908 rococo908
  • 11-11-2020

Answer:

$0.19 cents

Step-by-step explanation:

First, find how many cups are in 8 quarts.

1 quart is 4 cups, so to find the number of cups, multiply 8 by 4:

8(4)

= 32 cups

Then, to find the price per cup, divide the cost by the number of cups:

6.08/32

= 0.19

So, the price per cup is $0.19 cents

Answer Link

Otras preguntas

In every game, all of the players have which of the following A. Team B. Score C. Role D. Position
I’m sure this is easy but I hateeee geometry. help ASAP plsssss
does anyone know how to answer this
Aubrey's dinner cost $85. She tips the waitstaff 30%, for excellent service. How much does Aubrey tip the waitstaff?
Hello, I am a bit stuck on this. Could someone help?
how to convert ration 13:25 into fraction,decimal and percentage pleas help and with full solving and explanation ​
what is the aswer to 5 is 2 more than?​
Perhaps you wanted pizza for dinner, but were out voted by the rest of the family who wanted chili. This is similar to what happens in a community. One person h
Whats 782,835 divided by 5?
. Simplify the expression: 4 2 + 8 ÷ 2.