hanuhlynn
hanuhlynn hanuhlynn
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada


A deli sells a sandwich spread for $6.40 per pound. How much do you have
to pay for 24 ounces of the spread?

Respuesta :

madbugwhite madbugwhite
  • 12-11-2020

Answer:$9.60

Step-by-step explanation:

16 ounces = 1 pound

24 ounces/ 16 ounces= 1.5 pounds

1.5 pounds x $6.40 = $9.60

Answer Link

Otras preguntas

The Cost of 625 bolts is $100.What is the coast of 10 bolts? Please explain it or showed work ,Thank you
If I = prt, the value of I when p = 1,000, r = 0.05, and t = 3 is
Which of the following is an interjection? A. Hunting B. Is C. Wow D. Acrimonious
Examples of common core 4th grade fractions
Solve the inequality. 4x + 1 < 8x - 3 < 4x + 5
The fermentation of C6H12O6 will produce CO2 and 1. C3H5(OH)3 2. C2H5OH 3. Ca(OH)2 4. Cr(OH)3
Which of the following would be considered a negative side effect of settling near a river bed? a. no source of trade b. the lack of drinking water c. poor q
Write each fraction as a percent. 1. 3/10 2. 7/20 3. 8/25
How many geographical halves is the world divided into? A. one B. two C. four D. eight
What does osteo mean?